"خروج ۲۰ هزار میلیارد تومان از ایران در دولت احمدی‌نژاد"

یکشنبه, 20 تیر 1395 ساعت 23:16 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

00001234201230.jpg

یک نماینده مجلس از وجود "۵۲۰ تخلف محرز" و "خروج ۲۰ هزار میلیارد تومان" پول از کشور در دولت محمود احمدی‌نژاد سخن گفته است. این سخنان در واکنش به نامه کنایه‌آمیز معاون اجرایی احمدی‌نژاد به معاون اول روحانی ایراد شده‌اند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) روز یکشنبه (۱۰ ژوئیه/ ۲۰ تیر) به نقل از نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی نوشت: «در دولت قبل، پول‌های هنگفتی که بنا بر مدارک موجود بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان است، از کشور خارج شده و در بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری شده و در مواردی به حساب‌های شخصی افراد واریز شده است.»

به گفته غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، به غیر از حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس دولت دهم، چند نفر دیگر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد نیز در این "تخلف‌ها" دست داشته‌اند. در زمان بازداشت حمید بقایی، مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت حسن روحانی، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد را به دست‌داشتن در پرونده "اختلاس" ۳ هزار میلیارد تومانی متهم کرده بود.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی می‌گوید که در دولت محمود احمدی‌نژاد "۵۲۰ تخلف محرز" صورت گرفته که مستند به اطلاعات دستگاه‌های نظارتی، بازرسی، حسابرسی و قضایی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نهم همچنین می‌گوید که بررسی تخلف‌های دولت احمدی‌نژاد سال‌ها زمان می‌برد و اظهارات او علیه حمید بقایی در پی درخواست مکتوب وکیل بقایی بوده است. وکیل معاون اجرایی احمدی‌نژاد پیش از این از نماینده رشت خواسته بود ظرف سه روز "مستندات قانونی ادعای خود در مورد خروج ۲۰ هزار میلیارد تومان از داخل کشور به صرافی‌ﻫﺎی ﮐﺸﻮﺭ‌ﻫﺎی عربی توسط آقای بقایی" را با جزئیات افشا کند.

نامه کنایه‌آمیز بقایی به جهانگیری

نماینده رشت در سخنان خود به نامه معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد به معاون اول حسن روحانی نیز واکنش نشان داده است. حمید بقایی روز شنبه گذشته (۱۹ تیر) در نامه‌ای سرگشاده از اسحاق جهانگیری خواسته بود، "زمان دقیق جبران و عودت پاداشی" که به عنوان رئیس هیئت مدیره غیرموظف کارخانه سیمان تهران در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ دریافت کرده را اعلام کند. او در پایان اضافه کرده بود: «بدیهی است پیشگامی شما در این اقدام خداپسندانه منشاء اثرات مثبت در سطح جامعه و بازسازی اعتبار دولت آن‌هم در شرایطی که حضرتعالی مروج انصراف مردم از دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی بودید خواهد شد.»

چندی پیش روزنامه "کیهان" ادعا کرد که در فاصله سال‌های ۸۹ تا ۹۳ که اسحاق جهانگیری رئیس هیئت مدیره سیمان تهران بوده، ۸۶۵ میلیون تومان به عنوان پاداش به اعضای این هیئت پرداخت شده است.

"بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی"، از سهامداران کارخانه سیمان تهران، در ادامه اعلام کرد که همه اعضای هیئت مدیره این کارخانه اشخاص حقوقی هستند و جهانگیری نماینده این بنیاد در هیئت مدیره کارخانه سیمان بوده است؛ بر این اساس، پاداش دریافتی به حساب اشخاص حقوقی - بنیاد مستضعفان و دیر سهامداران - واریز شده و نه شخص جهانگیری.

اشاره به بازداشت بقایی

نماینده رشت از بقایی خواسته است "به جای فرافکنی، دلیل بازداشتش در سال ۹۴ را توضیح دهد". سخنگوی قوه قضائیه در هجدهم خرداد ماه ۱۳۹۴ بدون اشاره به جزئیات از بازداشت حمید بقایی خبر داد.

"فساد مالی" یکی از گمانه‌هایی بود که در آن زمان در مورد اتهامات بقایی مطرح شد. در همان زمان سخنگوی دولت روحانی اتهام‌های بقایی را "غیر قابل گفتن" اعلام کرد.

از سوی دیگر اکبر ترکان، مشاور روحانی، گفته بود که حمیدرضا بقایی با سوء استفاده از مقام خود از اموال دولتی به طور شخصی بهره برده است. ترکان برخی از مدیران دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، از جمله بقایی را متهم کرد که "خودروها، اموال و ساختمان‌هایی" را که در اختیار گرفته‌اند، هم‌چنان مورد استفاده قرار می‌دهند و حاضر به پس دادن آنها نیستند.

یک روز پس از بازداشت بقایی، وکیل او به باشگاه خبرنگاران جوان گفت که به موکلش در مورد انتقال "۳۰۰ میلیون تومان" از حساب نهاد ریاست جمهوری به یک حساب قرض‌الحسنه اتهام اختلاس تفهیم شده است.

 

خواندن : 657 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت ما در شبکه های اجتماعی

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family