متولی آسیب های اجتماعی کیست ؟

یکشنبه, 23 خرداد 1395 ساعت 18:56 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

_های_اجتماعی.jpg

روزانه ۳ تا ۴ نوزاد معتاد در تهران متولد می‌شوند.

 در حاشیه مراسم سوگواری نوزاد ۴ ماهه‌ای که قربانی اعتیاد شده اعلام شد که هر روز چند کودک در تهران با این مشکل به دنیا می‌آیند. این نوزاد چند روز پیش پس از سه هفته بستری بودن در بیمارستان لقمان درگذشت.

نوزاد چهار ماهه‌ای که پرستاران بیمارستان نام رویا را برایش انتخاب کرده بودند مدتی پیش در بیمارستانی در ورامین رها شده بود و پس از تشخیص اعتیادش به بیمارستان لمقان تهران منتقل شد.

رویا صبح جمعه ۱۴ خرداد به علت سوءتغذیه و "اوردوز" ناشی از اعتیاد درگذشت. "جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی" روز پنج‌شنبه، ۲۰ خرداد مراسمی برای رویا برگزار کرد که در حاشیه آن به برخی کاستی‌ها و کمبودهای ساختاری جامعه در رسیدگی به معضل اعتیاد کودکان اشاره شد.

جمعیت امداد فعالیت خود را در دهه هفتاد آغاز کرد و پس از برپا کردن دفتری در دانشگاه صنعتی شریف، در سال ۷۸ به عنوان یک تشکل مردم‌نهاد مستقل در وزارت کشور به ثبت رسید.

نخستین دفتر رسمی این تشکل که هدف خود را کاهش آسیب‌های اجتماعی و کمک به کودکان و زنان تعریف کرده، به نام "خانه ایرانی" در سال ۸۴ در جنوب تهران گشایش یافت.

افزایش نگران‌کننده آسیب‌های اجتماعی در ایران

معضل فراگیر فقر و اعتیاد

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نیما مختاریان، یکی از اعضای این جمعیت گفته است: «هیچ ساختاری در جامعه ما نیست که مادری که درگیر اعتیاد و کارتن‌خوابی است و چندین فرزند دارد، کودک دیگری را به دنیا نیاورد و اگر امروز نوزادی از دل ساختار اعتیاد به دنیا آمد آیا نباید ساختاری باشد که وضعیت او را پیگیری کند تا مانند رویا، او را در یک بیمارستان رها شده، پیدا نکنند؟.»

سارا رضایی، مسئول کمیته پیگیری درمان این جمعیت نیز با اشاره به فراگیر بودن معضل اعتیاد در میان قشرهای فقیر و حاشیه‌نشینان تاکید می‌کند که اصلی‌ترین قربانیان این وضعیت کودکان هستند و هیچ اراده و عزم راسخی برای پیشگیری از این معضل، به ویژه در مناطق آسیب‌دیده و حاشیه شهرهای بزرگ دیده نمی‌شود.

۱۱ میلیون حاشیه‌نشین

وزیر کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه علنی روز دوشنبه ۱۷ خرداد مجلس شورای اسلامی ایران، به ارائه گزارشی در زمینه آسیب‌های اجتماعی پرداخت و اعلام کرد که شمار حاشیه‌نشینان کل ایران به ۱۱ میلیون نفر رسیده است.

او از وجود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیکار در ایران خبر داد و افزود مناطقی وجود دارد که آمار بیکاری در آنها بالای ۶۰ درصد است.

درصد بالایی از حاشیه‌نشینان بیکارند یا اشتغال کاذب دارد و بخش بزرگی از آنها به شکل‌های گوناگون با مواد مخدر سر و کار دارند.

به گزارش ایسنا سارا رضایی گفت: «هیچ سازوکاری برای پیشگیری از باروری زنان و مردانی که درگیر اعتیاد و کارتن‌خوابی هستند وجود ندارد و ما شاهد هستیم مادرانی که برای تامین مواد و گذران زندگی و معیشت و عدم وجود هر گونه حمایت اجتماعی درست و متناسب با شرایط آنها که در جامعه ما تعریف نشده، کودکانی را مشابه رویا در مناطق آسیب‌دیده به دنیا می‌آورند.»

برخورد "شرم‌آور" مسئولان

شارمین میمندی‌نژاد، موسس "جمعیت امداد امام علی" در مراسم سوگواری رویا به نقل از مسئولان گفته است: «روزانه در تهران سه تا چهار کودک با اعتیاد به دنیا می‌آیند؛ این در حالی است که نزدیک به دو میلیون کودک کار در کشور وجود دارد، در چنین شرایطی کژدار و مریز کار کردن در مقوله اعتیاد، شرم‌آور است

او ابراز تاسف کرد که هیچ سازمان و ارگانی برای حل معضل اعتیاد نوزادان و کودکان فکری نمی‌کند و "ما همیشه شاهد به دنیا آمدن کودکان معتاد از مادران معتاد و همچنین شاهد فروش و مرگشان هستیم و خواهیم بود".

میمندی‌نژاد چرخه اعتیاد در ایران را یک حلقه به‌هم پیوسته دانست و تصریح کرد تا زمانی که به جای برخورد با قاچاقچیان و مواد فروشان اصلی، خرده فروش‌ها را اعدام کنند، وضعیت مواد مخدر و معتادان به همین شکل است و ما شاهد مرگ نوزادان بی‌دفاع خواهیم بود.

وزیر کشور در گزارش اخیر خود به مجلس شمار معتادان ایران را یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عنوان کرد. برخی کارشناسان تعداد واقعی معتادان را تا دو برابر این رقم برآورد می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی نسبت به افزایش آسیب‌های اجتماعی هشدار داد و دولت نهم و دهم را متهم کرد که در این زمینه به وظایفش عمل نکرده است. او می‌گوید طی ۵ سال تعداد زنان سرپرست خانوار ۵۳ درصد افزایش یافت.

 

افزایش پرشتاب آسیب‌های اجتماعی، در آمارهای رسمی از افزایش بیکاری، اعتیاد، خودکشی، حاشیه‌نشینی، فقر، افسردگی و مهاجرت نیز به خوبی آشکار می‌شود.

 

بسیاری از این آسیب‌ها نوعی پیوستگی دارند. مطابق پژوهشی که حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه، چهارم تیرماه نتایج آن را منتشر کرده سرپرستان ۸۵ درصد کودکان کار تهران بیکار هستند.

 

رئیس سازمان بهزیستی می‌گوید سالانه ۷۰۰ هزار نفر مجبور به پرداخت "هزینه‌های فلاکت‌بار" درمانی هستند و از این طریق وارد چرخه فقر و انواع ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شوند.

 

محسنی با بیان این که با وجود فقر، مشکل می‌توان از آسیب‌ها در امان ماند، درباره افزایش بیکاری گفت: «امروز نیز تا رسیدن به جایگاه مطلوب در زمینه اشتغال راه زیادی پیش رو داریم.»

 

مرکز آمار ایران میزان بیکاری در سال گذشته را حدود ده درصد و اندکی کمتر از سال پیش از آن اعلام کرد. به گزارش این مرکز بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۹ دو برابر این رقم است و یک پنجم شهرونادن این گروه سنی بیکار هستند.

افزایش طلاق، مشکل ازدواج

افزایش طلاق، پائین آمدن سن زوج‌هایی که از هم جدا می‌شوند و کاهش شدید سال‌های زندگی مشترک، از دیگر آسیب‌هایی است که در سال‌های گذشته رو به افزایش گذاشته و نگرانی‌های وسیعی به وجود آورده است.

بر اساس آمار اداره ثبت احوال در حال حاضر ۲۰ درصد ازدواج‌ها در کمتر از ۵ سال به جدایی می‌انجامند. در سال ۹۳ به‌طور متوسط هر ساعت حدود ۱۸ طلاق ثبت شده است.

محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان چندی پیش اعلام کرد، ۸۰ درصد از زوج‌هایی که از هم جدا شده‌اند کمتر از ۳۰ سال سن دارند.

معاون وزارت جوانان می‌گوید بیش از ۱۰ تا ۱۱ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج در کشور وجود دارد که به دلایل اقتصادی، معیشتی و فرهنگی در همسریابی مشکل دارند.

افزایش چشم‌گیر تعداد زنان سرپرست خانوار در دهه هشتاد خورشیدی یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی رو به رشد و متاثر از معضلات دیگری چون فقر، بیکاری و اعتیاد است.

 

خواندن : 2284 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 تیر 1395 ساعت 21:46

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family