مسئولان ناکارآمد و قربانیان بی‌شمار حوادث قابل‌اجتناب

یکشنبه, 23 خرداد 1395 ساعت 15:09 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

834636.jpg

هر روز عده بی‌شماری از مردم ایران از حوادث و سوانحی آسیب می‌بینند که با اندکی توجه و دقت مسئولان دولتی قابل‌اجتناب هستند.

در گزارش خبرنگار ایلنا، بسیاری از حوادثی که مردم بی‌گناه قربانی آنها هستند، به عملکرد غیرمسئولانه شهرداری‌ها و مأموران آنها برمی‌گردد.

شهرداری که مسئولیت "محافظت از جان شهروندان در برابر صدمات احتمالی ناشی از ساخت و ساز شهری و فضاهای عمومی و همچنین نگهداری و رسیدگی به سازه‌های شهری برای تامین امنیت شهروندان" را برعهده دارد، در ایفای این مهمترین وظیفه خود ناتوان است.

تارنمای خبرگزاری ایلنا از حوادثی یاد کرده است "که با کمی تدبیر، رسیدگی به موقع و انتخاب پیمانکاران باصلاحیت و باتجربه" به سادگی قابل‌اجتناب بوده‌اند.

برای نمونه در ۱۸ مرداد سال ۱۳۸۸ به علت نشت زمین در تقاطع خیابان کلهر ـ نواب، ۴ نفر مصدوم شدند و یک راننده کامیون جان خود را از دست داد. شهرداری مسئولیت این واقعه را نپذیرفت و از اطلاع‌رسانی درست درباره آن طفره رفت.

در تاریخ ۲۹ دی‌ماه سال ۱۳۹۲ طی یک آتش‌سوزی ۲ نفر از کارگران زن یک تولیدی پوشاک به دلیل آتش‌سوزی جان خود را از دست دادند.

به گفته ایلنا: «پس از گذشت دو سال از واقعه و پی‌گیری پرونده از طرف مسئولان قضایی علت اصلی مرگ نسرین و آذر قربانیان سانحه، نقص فنی در نردبان آتش‌نشانی اعلام شده و سازمان آتش‌نشانی به علت نداشتن مهارت کاربران در استفاده از تجهیزات امداد و نجات، مقصر اصلی حادثه مرگ دو کارگر زن معرفی می‌شود. این در حالی است که سخنگوی آتش‌نشانی نیز اشکال فنی در قطعات رایانه‌ای را علت به موقع نرسیدن نردبان برای کمک به قربانیان اعلام می‌کند.»
در سانحه دیگری که ۱۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۳ روی داد، با سقوط یک دستگاه ترن هوایی سه زن جوان "از ناحیه گردن، نخاع و دست دچار آسیب شدید می‌شوند".

ساخت و سازهای خطرآفرین

قانون حفظ امنیت معابر و اماکن عمومی و رفع خطر از بناهای سست یا در حال ساخت را وظیفه شهرداری دانسته است. اما در بسی موارد شهرداری خود باعث ناامنی و خطر بوده است.

برای نمونه در ۲۶ مرداد ۹۳ کارگری ۴۱ ساله به نام علی چراغی، در خیابانی در تهران به دست افرادی که از سوی شهرداری مأمور شده بودند، مصدوم می‌شود و یک هفته بعد در بیمارستان جان می‌سپارد.

در آبان سال ۱۳۹۴ نیز با سقوط یک دستگاه جرثقیل در اتوبان نیایش، اپراتور ۳۵ ساله‌ی دستگاه جان خود را از دست داد.

حوادث رانندگی در ایران؛ سالی ۱۸ هزار کشته و ۳۰۰ هزار مجروح و معلول

کودکان، نخستین قربانیان سوانح شهری هستند که به ویژه در تصادفات خیابانی و جاده‌های ناامن جان خود را از دست می‌دهند. هر روز ده‌ها کودک در حوادث رانندگی تلف می‌شوند، که به گفته ایلنا: «تمام این حوادث مستقیم و غیرمستقیم ناشی از عدم نظارت صحیح شهرداری، انتخاب افراد و پیمانکاران ناشایست و رفتاری غیرمسئولانه در برابر امنیت و جان شهروندان تهران است».

 

 

خواندن : 1987 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 تیر 1395 ساعت 01:42

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family