"رشد پدیده صورت‌های عروسکی در تهران"

شنبه, 21 فروردين 1395 ساعت 21:08 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

-عروسکی.jpg

رئیس پژوهشکده‌ای در بسیج جامعه پزشکی ایران هشدار داد که "صورت عروسکی" و پوشش و آرایش یکسان بین زنان ایرانی رواج یافته است. او "رسانه‌های غربی" را متهم کرده است که این الگوی زیبایی و پوشش را رواج داده‌اند.

علی کرمی، رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژیکی "بسیج جامعه پزشکی" ایران، هشدار داد و ابراز نگرانی کرد که پدیده‌ی "صورت‌های عروسکی" در تهران رو به رشد است.

به گزارش "تسنیم" این مقام مسئول با "ابراز تاسف" از رشد این پدیده گفت:«در بسیاری از این موارد جراحی‌های زیبایی هیچ ضرورتی ندارند و این افراد به دلیل مشکلات روانی و خودکم‌بینی و نداشتن اعتمادبه‌نفس، اقدام به این کار می‌کنند.»

کرمی در توضیح پدیده "صورت عروسکی" گفت که منظورش زنان و دختران جوانی است که "هم‌شکل" و شبیه به "عروسک‌ها" صورت خود را آرایش می‌کنند، لباس‌های مشابه هم برتن می‌کنند و بر روی صورت یا اندام خود انواع جراحی‌های زیبایی را انجام می‌دهند.

رئیس پژوهشکده وابسته به بسیج جامعه پزشکی همچون بسیاری دیگر از مقامات انگشت اتهام را به سوی "رسانه‌ها و الگوهای غربی" گرفته و آن‌ها را متهم کرده است که باعث رواج این نوع پوشش و آرایش و جراحی زیبایی بین جوانان ایرانی شده‌اند. او تاکید کرد:«امروزه رسانه‌های غربی با روش‌های تازه توانستند بر افکار جوانان و مردم کشور ما تاثیر بگذارند.»

یک مقام دولتی: برخی از خانم‌ها آرایشگاه سیار شده‌اند

کرمی در گفت‌وگوی خود با "تسنیم" مدعی شد: «پسران و دختران نسل جوان به جای پذیرش الگوهای داخلی که بسیار غنی از فرهنگ اسلامی و ایرانی است، در عرصه زیبایی‌های ظاهری از الگوهای غربی پیروی می‌کنند.»

رئیس این پژوهشکده در اظهارات خود افرادی را که دست به جراحی زیبایی و آرایش‌های غلیظ می‌زنند "جاهل" دانسته و مدعی شده این افراد خود را از "علم و مطالعه و کتاب" دور نگه داشته‌اند.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژیکی درحالی انگشت اتهام را به سوی رسانه‌های غربی گرفته که آمار جهانی نشان می‌دهد رواج جراحی زیبایی و خرید و مصرف محصولات آرایشی در کشورهای غربی به‌مراتب پایین‌تر از کشورهای خاورمیانه است.

"گوش الاغی"، جدیدترین عمل زیبایی در ایران

آمار جهانی نشان می‌دهد که ایران بعد از عربستان سعودی، بیشترین میزان خرید و استفاده از محصولات آرایشی را در خاورمیانه دارد و در رتبه هفتم جهان از نظر رواج استفاده از لوازم آرایش است. بیست و نه درصد از مجموع لوازم آرایش خاورمیانه در ایران به فروش می‌رود و به مصرف می‌رسد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد که زنان ایرانی به‌طور متوسط هر ماه یک ریمل برای آرایش چشم می‌خرند. این درحالی است که برای مثال یک زن فرانسوی هر ۵ ماه یک ریمل می‌خرد.

از سوی دیگر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرد که تنها ۱۰درصد از جراحی‌های زیبایی ایران به دلیل مشکلات واقعی چهره مثل سوختگی است. بقیه موارد تنها برای تغییر چهره در راستای مدهای رایج است.

در ایران جراحی‌های غیرمنتظره‌ای مثل جراحی موسوم به "گوش الاغی" نیز در میان قشرهای مرفه رایج شده است که با برش قسمت بالایی گوش و سپس بخیه زدن، فرم گوش را تیز می‌کنند. عملی که در نتیجه‌ی آن و با تغییر فرم طبیعی گوش، بازگشت به حالت اولیه ناممکن می‌شود.

دلیل استقبال گسترده از جراحی زیبایی در ایران چیست؟

بنا به آمار رسمی سالانه در ایران بیش از ۸۰ هزار جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود و مسئولان می‌گویند آمار غیررسمی احتمالا از این رقم نیز بیشتر است. دکتر محسن نراقی، رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران، پیش از این گفته‌ بود که بیش از ۵۰ درصد مراجعه‌کنندگان برای عمل زیبایی بینی به‌‌طور واقعی هیچ نیازی به جراحی بینی ندارند.

خواندن : 2075 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 تیر 1395 ساعت 12:39

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family