نتیجه نظرسنجی آی‌پُز: ظریف محبوب‌ترین چهره سیاسی ایران است

شنبه, 08 خرداد 1395 ساعت 13:42 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بر اساس جدیدترین نظرسنجی موسسه آی‌پُز، در میان ۱۳ شخصیت سیاسی ایران محمد جواد ظریف میان اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان محبوب‌ترین است. جنتی، احمدی‌نژاد و مصباح یزدی نامحبوب‌ترین‌ها هستند.

موسسه آی‌پُز به تازگی درباره محبوبیت یا عدم محبوبیت ۱۳ شخصیت سیاسی ایران یک نظرسنجی انجام داده است. این پیمایش در فاصله روزهای ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ تا ۵ فروردین ۱۳۹۵ به صورت تلفنی انجام شده است.

جامعه آماری این نظرسنجی، ۱۰۷۷ نفر افراد بالای ۱۸ سال، زن و مرد هستند که از مناطق شهری و روستایی سراسر کشور که دارای تلفن ثابت یا سیار بوده‌اند با نمونه گیری تصادفی انتخاب شده‌اند.

کسانی که محبوبیت‌شان در این نظرسنجی مورد پرسش قرار گرفته عبارتند از محمد جواد ظریف، حسن روحانی، محمد خاتمی، هاشمی رفسنجانی، حسن خمینی، محمود احمدی‌نژاد، حداد عادل، علی لاریجانی، صادق لاریجانی، قاسم سلیمانی، علی مطهری، جنتی و مصباح یزدی.

معیار انتخاب این افراد به گفته آرش غفوری یکی از مدیران آی‌پز، مطرح بودن نام افراد در رسانه‌ها و داشتن مسئولیت در سیستم حکومتی ایران در حال، گذشته یا آینده است.

بر اساس این نظرسنجی محبوب‌ترین شخصیت سیاسی ایران بین اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه است. پس از او روحانی و خاتمی به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

ظریف در جدول میزان علاقه به شخصیت‌های سیاسی، میزان خالص علاقه به شخصیت‌های سیاسی، میزان علاقه به شخصیت‌های سیاسی در میان اصلاح‌طلبان و میزان علاقه به شخصیت‌های سیاسی در میان اصول‌گرایان اولین مقام را دارد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در جدول میزان عدم علاقه به شخصیت‌های سیاسی پایین‌ترین رتبه را دارد.

به گفته آرش غفوری، میزان اطمینان این نظرسنجی ۹۵ درصد و با خطای منفی ومثبت ۳ درصد تا ۹۵ درصد کل جامعه ایران قابل تعمیم است.

پس از انتشار این گزارش حسین قاضیان یکی از مدیران آی‌پز در صفحه فیس‌بوکش این گزارش را "ناقص" خواند چرا که به گفته او بخشی از نتایج تحقیق "عمدا یا سهوا" منتشر نشده است. او نوشته در این نظرسنجی محبوبیت ۱۶ نفر پرسیده شده بود ولی نتایج نظرسنجی درباره سه نفر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از این گزارش حذف شده است.

قاضیان همچنین این گزارش را از نظر تحلیلی "نادرست و تاحدی سوگیرانه" دانسته است.

نتایج کامل این نظرسنجی در صفحه رسمی ipos.me قابل دسترسی است.

خواندن : 3213 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 تیر 1395 ساعت 12:12

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family