یک نماینده مجلس: بیش از ۲۰۰هزار نفر در ایران زندانی‌ هستند

یکشنبه, 05 ارديبهشت 1395 ساعت 15:58 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس از تعداد بالای زندانیان در این کشور انتقاد کرد. به گفته او اعدام‌های مکرر و حبس‌های طولانی برای مجرمان مواد مخدر نیز تنها آسیب‌های اجتماعی به جا گذاشته و نتیجه‌ای در بر نداشته است.

حمیدرضا طباطبایی نائینی، نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس ایران روز شنبه (۴ اردیبهشت /۲۳ آوریل) به خبرگزاری "خانه ملت" گفت که جمعیت زندانیان در ایران به بیش از ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد.

او با اشاره به لزوم تشکیل "سازمان حمایت از خانواده زندانیان" افزود: «خانواده‌های زندانیان به خصوص خانواده معدومان و زندانیان محکوم به حبس بلند‌مدت در معرض بزرگترین آسیب‌های کشور هستند.»

این نماینده مردم تصریح کرد که خانواده بسیاری از زندانیان به علت نبود برنامه‌ریزی مناسب در معرض انجام اقدامات مجرمانه هستند.

طباطبایی با بیان اینکه ایران از نظر میزان بازداشت‌ها قاعده‌مند نیست افزود: «در چنین شرایطی احتمال کاهش آسیب با افزایش نهادهای حمایتی هم بسیار کم است.»

مشکل فرهنگی در برخورد با مجرمان

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی ایران با اشاره به به سرانجام نرسیدن "لایحه قضازدایی برای کاهش عناوین مجرمانه" گفت: «در حقیقت کشور ما در رسیدگی به جرایم مشکل فرهنگی دارد چرا که از مرحله نخست برخورد با تخلف جرم‌انگاری شده است.»

به گفته طباطبایی نتیجه افزایش جرم‌انگاری تراکم زندانیان است.

او تصریح کرد که ۶۰ درصد از زندانیان را مجرمان وابسته به مواد مخدر تشکیل می‌دهند که اعدام‌های مکرر و حبس‌های طولانی تنها آسیب‌های اجتماعی به جا گذاشته و قاچاقچیان را به اعمال مسلحانه‌ی بیشتر ترغیب کرده است.

این نماینده مجلس نهم معتقد است با اعدام مجرمان مواد مخدر نتیجه مورد نظر حاصل نشده است. پیش از این نیز حسین میرمحمد صادقی، معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک ایران گفته بود که سال‌ها مجازت اعدام در کاهش جرایم مرتبط با موادمخدر در ایران موفق نبوده است.

در ماه مارس امسال احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در مورد ایران در گزارش سال ۲۰۱۵ خود از اعدام ۹۶۶ نفر در سال ۲۰۱۵ خبر داد. حدود نیمی از اعدام‌شدگان جرائمی در ارتباط با مواد مخدر مرتکب شده بودند.

خواندن : 799 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 تیر 1395 ساعت 12:28

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family